کد خبر: 3312219
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۱۸ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۵:۵۰
آیت‌الله صفایی بوشهری:

رمضان، ماهی آسمانی جهت معماری شخصیت انسان بر مدار قرآن است

گروه فعالیت‌های قرآنی: امام‌جمعه بوشهر در نشست هم‌اندیشی با مسئولان استانی ستاد چهارمین دوره طرح ترتیل‌‌خوانی «نوای ملکوت» مطرح کرد: ماه مبارک رمضان یک فرصت عالی آسمانی برای معماری شخصیت انسان بر مدار قرآن است.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از بوشهر آئین نشست هم‌اندیشی با مسئولان استانی ستاد چهارمین دوره طرح ترتیل‌‌خوانی «نوای ملکوت» هجدهم خرداداماه با تلاوت عبدالله محبوبی در محل سالن جلسات دفتر امام جمعه بوشهر آغاز شد.

سرهنگ دوم پاسدار سهراب انبارکی، معاون هماهنگ کننده سپاه امام صادق(ع) استان بوشهر در این آئین اظهار کرد: سال گذشته با رهنمودها و حمایت های نماینده رهبر معظم انقلاب اسلامی در استان و امام‌جمعه بوشهر و همت قاریان قرآن و همکاری سایر رسانه‌های گروهی، ستاد مرتلین شاهد یک حماسه قرآنی در سطح استان بوشهر بود که این افتخار عظیم، محصول هم‌دلی و هم‌زبانی است.

سرهنگ پاسدار نصرالله غزنوی، دبیر اجرایی چهارمین دوره طرح ترتیل‌خوانی «نوای ملکوت» بوشهر نیز در ادامه با بیان اینکه این ستاد استانی متشکل از سه رکن اصلی است، گفت: حافظان و قاریان و هیئت داوران شورای عالی قرآنی، صدا و سیما و خبرگزاری بین‌المللی قرآن و سایر رسانه‌ها و مجمع خادمین قرآنی به عنوان سه رکن اصلی تشکیل دهنده این ستاد هستند.

وی تلاوت مجلسی، تفسیر و حضور کارشانسان قرآنی را در برنامه رادیو بوشهر را بخشی از برنامه های این ستاد عنوان کرد و افزود: سال گذشته اقدام به کتابت 114 بسم‌الله قرآن کریم در حسینیه عاشقان ثارالله شهر بوشهر توسط خوشنویسان هم‌استانی کلید خورد که در ماه مبارک رمضان به دلیل یک سری محدودیت‌ها، موفق به کتابت نزدیک به 40 بسم‌الله شدند.

برگزاری دومین همایش بزرگ «قرآن - وحدت و سپاه» در بوشهر
نصرالله غزنوی از برگزاری کرسی تلاوت قرآن کریم با حضوری قاری کشور مصر در شهر بوشهر خبرداد و اضافه کرد: کرسی تلاوت قرآن کریم با حضوری قاری مصری با مشارکت اداره کل اوقاف و امورخیریه استان بوشهر در حسینیه عاشقان ثارالله برگزار خواهد شد و همچنین دومین همایش بزرگ «قرآنی - وحدت و سپاه» با موضوع همدلی و همزبانی در این حسینیه برگزار می شود.

دبیر اجرایی چهارمین دوره طرح ترتیل‌خوانی «نوای ملکوت» بوشهر خواستار شد: حمایت شورای توسعه فرهنگ قرآنی از برنامه‌های ماه مبارک رمضان در استان بوشهر الزامی است.

لزوم توجه ویژه شورای توسعه فرهنگ قرآنی به افتخار آفرینان بوشهری
سیدمحمد جعفری، داور قرائت و اذان چهارمین دوره طرح ترتیل‌خوانی «نوای ملکوت» در این جلسه که با حضور عبدالرضا عبدالله زاده، مشاور قرآنی استاندار بوشهر برگزار شد، اظهار کرد: استان بوشهر در سال گذشته با کسب امتیاز 83 در بخش ترتیل‌خوانی، توانست مقام برتر کشوری را در این مدت سه سال پیاپی کسب کند و این مهم با تلاش و هم‌دلی قاریان ممتاز استان بوشهر صورت گرفت و همچنین، باید سایر دستگاه ها و ادارت و به‌ویژه شورای توسعه فرهنگ قرآنی نسبت به افتخارآفرینان قرآنی استان بوشهرعنایت ویژه داشته باشند و ممتازین، پیشکسوتان و پژوهشگران این عرصه را به عموم جامعه معرفی کنند.

مدیر و کارشناسان صدا و سیمای استان در این نشست به تشریح نصب تجهیزات فنی جهت مجلس قرآنی «نوای ملکوت» پرداختند.

روزه، موجب معماری شخصیت قرآنی انسان می‌شود
آیت‌الله غلامعلی صفایی بوشهری، نماینده رهبر معظم انقلاب اسلامی در استان و امام جمعه بوشهر در این آئین هم اندیشی با بیان اینکه قرائت قرآن در ماه مبارک رمضان یک وجه و صفای دیگری دارد، اظهار کرد: چون با روزه و فصل بهار قرآن عجین است و این اختلاط و امتزاج قرائت با روزه، موجب معماری شخصیت قرآنی انسان می‌شود.

نماینده رهبر معظم انقلاب اسلامی در استان بوشهر با بیان اینکه انسان با روزه‌ی واقعی، نهاد خود را معماری پاکی می‌کند، افزودند: ماه مبارک رمضان یک فرصت عالی آسمانی برای معماری شخصیت انسان بر مدار قرآن است و این یک هدیه الهی به انسان است و باید آن را قدر بدانیم و قدردانی و شکر این نعمت، به گرفتن روزه واقعی است.

جهان باید به تمدن قرآنی بازگردد
وی با تأکید بر اینکه جهان باید به تمدن قرآنی بازگردد، بیان کرد: ما باید به دنبال تمدن قرآنی بر اساس آموزه های هدایت‌زای اهل بیت عصمت و طهارت «علیهم السلام» باشیم.

آیت‌الله صفایی بوشهری ترویج فرهنگ قرآنی را یک اصل برشمرد و تأکید کرد: تا زمانی که ما به قرآن عمل می‌کنیم و در مسیر حرکت های پیامبر گرامی اسلام و اهل بیت (ع) قرار داریم، موفق و در مسیر تمدن هستیم و هر مقدار که فاصله بگیریم، عقب می مانیم.

گسترش فرهنگ قرآنی در حوزه فهم، ایمان و عمل در جامعه نهادینه شود
رئیس شورای توسعه فرهنگ قرآنی استان بوشهر با بیان اینکه قرآن همیشه انسان ها را به بهترین و شایسته ترین چیز در زمان خود هدایت می کند، تصریح کرد: باید بر گسترش فرهنگ قرآنی در حوزه فهم، ایمان، عمل و قرآن تلاش کنیم تا در خانواده ها و زندگی روزمره افراد جامعه نهادینه شود و یکی از عوامل گسترش فرهنگ قرآنی، همین جلسه ترتیل قرآن کریم است.

وی همچنین افزود: این جلسه ترتیل خوانی قرآن کریم چون در ماه مبارک رمضان است، اثرگذار ترین است به همین خاطر باید در فهم، عمل و ایمان به قرآن، اثرگذار باشد و از آن طرف مایه‌ی جذب تمامی جامعه به سمت قرآن باشد و موجب علاقه و محبت مردم به این کتاب آسمانی شود.

بوشهر یک استان تأثیرگذار قرآنی در کشور است
امام جمعه بوشهر با بیان اینکه هم اینک استان بوشهر در سطح ایران در حوزه قرآن دارای جایگاه ویژه ای است، ادامه دادند: این نشان می دهد که استان بوشهر در فضای ایران در حال تبدیل شدن به یک استان تأثیرگذار و طراح برنامه قرآنی است که یکی از آنها، روز قرآن استان بوشهر است.

رئیس شورای فرهنگ عمومی استان بوشهر با بیان اینکه روز قرآن استان بوشهر یک کار ابتکاری در سطح ایران بود، عنوان نمودند: روز 16 اسفند، روز رحلت مرحوم معتقد اهرمی به عنوان روز قرآن استان بوشهر در نظر گرفته شده است و برای آن روز برنامه های بسیار ویژه ای طراحی خواهد شد.

آیت‌الله صفایی بوشهری با تأکید بر اینکه در عرصه پشتوانه‌های قرآنی تدبیر جدی صورت گیرد، گفت: در زمینه قرآن ضروری است که بر روی نونهالان، نوجوانان و جوانان برنامه ریزی شود.

نماینده رهبر معظم انقلاب اسلامی در استان بوشهر در همین رابطه بیان کرد: پیشنهاد می‌کنم در ماه مبارک رمضان یک جلسه ترتیل قرآن کریم ویژه نوجوانان و نونهالان برگزار شود و در شبکه ملی کودک و نوجوان (پویا) پخش شود.

نگاه‌ها در جامعه باید به سمت قرآن و مکتب اهل بیت(ع) باشد
وی افزود: قرآن کتاب خداست و نباید هیچ چیزی در عرصه فضای قرآنی به جز قرآن و اهل بیت(ع)، با قرآن اختلاط پیدا کند و باید بر این معنا تأکید شود و باید نگاه‌ها همگی به سمت قرآن بر اساس مکتب اهل بیت (ع) و اخلاص باشد و در این صورت اثر خود را خواهد گذاشت و لازم است با تمام وجود بر روی این عنصر در حوزه های فرهنگ دینی تأکید کنیم.

آیت‌الله صفایی بوشهری با اشاره به انعکاس استانی و ملی مراسم ترتیل‌خوانی قرآن کریم، اظهار کرد: تاکنون در انعکاس این مراسم از طریق سیمای استانی موفق بوده‌اید، اما صدا وسیمای مرکز بوشهر در انعکاس ملی و پخش زنده مجالس ترتیل‌خوانی قرآن کریم از طریق شبکه‌های سراسری در سال گذشته موفق نبوده‌ که باید کوشش شود که امسال این مسئله جبران شود.

یادآور می‌شود، در پایان این جلسعه، امام‌جمعه بوشهر توصیه‌هایی در رابطه با هر چه بهتر برگزار شدن این مراسم ارائه کرد.

انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
سید
|
-
|
۱۳۹۴/۰۳/۱۸ - ۱۸:۴۴
0
0
بارک الله از انعکاس به موقع وقایع قرآنی استان در این سایت
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha