همایش دانشجویی «ایران جوان بمان» در بوشهر برگزار شد
کد خبر: 4214416
تاریخ انتشار : ۱۸ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۲۱:۱۲

همایش دانشجویی «ایران جوان بمان» در بوشهر برگزار شد

همایش دانشجویی «ایران جوان بمان» با محوریت جوانی جمعیت، ۱۸ اردیبهشت‌ماه، در پردیس دانشگاه فرهنگیان علامه طباطبایی(ره) منطقه یک محله ایثار شهر بوشهر برگزار شد.

همایش دانشجویی «ایران جوان بمان»

به گزارش ایکنا از بوشهر، همایش دانشجویی «ایران جوان بمان» با محوریت جوانی جمعیت، ۱۸ اردیبهشت‌ماه، در پردیس دانشگاه فرهنگیان علامه طباطبایی(ره) منطقه یک محله ایثار شهر بوشهر برگزار شد.

رقیه زنگنه‌نژاد، مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری بوشهر در این مراسم گفت: در موضوع جوانی جمعیت و حمایت از خانواده مهم‌ترین قشر، جوانان به عنوان آینده‌سازان ایران اسلامی هستند. کسانی که در تشکیل خانواده و تولد فرزندان نقش مؤثری دارند پس فرهنگ‌سازی و آماده‌سازی آن‌ها برای تبیین این مسئله بسیار مهم است.

زنگنه‌نژاد افزود: در خلال رویدادهای فرهنگی هنری مانند این رویداد که می‌تواند در عرصه فرهنگ‌سازی بسیار اثربخش باشد، همراهی گروه‌های مردمی را در طرح چهره به چهره فتان (فرزندان تحول‌آفرین ایران) را در استان داشتیم که به تبیین جوانی جمعیت می‌پردازد و امیدواریم در روند افزایش موالید در سال ۱۴۰۳ اثرگذار باشد.

وی اضافه کرد: رویداد جایزه جوانی جمعیت که در سطح ملی و استانی برای سال دوم برگزار می‌شود، در هفت بخش دستگاه‌های اجرایی، مدیران، سازمان‌های مردم نهاد، رسانه، خانواده و مؤسسات و شرکت‌های خصوصی بوده و دستاوردهای خود را عرضه کرده‌اند.

زنگنه‌نژاد با بیان اینکه در هفته ملی جمعیت رویداد استانی ایران جوان بمان برگزار می‌شود، گفت: هرچند مهلت جایزه ملی به پایان رسیده اما هم‌استانی‌ها می‌توانند با مراجعه به نشانی اعلام شده در این رویداد در مرحله استانی مشارکت کنند تا فضایی برای گفت‌وگو و هم‌افزایی برای گروه‌های مختلف فراهم شود.

نگاه فرهنگی مهم‌ترین شاخص پایه‌ای در کاهش آسیب‌های اجتماعی

حسن ملکی‌زاده، رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر در این همایش، با بیان اینکه تا رسیدن آن افق آرمانی خیلی فاصله داریم و باید همگی و حتی تشکل‌های مردمی عزم خود را بسیج کنند، گفت: 73 ماده با موضوع جوانی جمعیت مربوط به دستگاه‌های اجرایی است که ۶۰ درصد آن مختص دانشگاه علوم‌پزشکی است و از خوابگاه‌های دانشجویی تا صندوق رفاه دانشجویی و بهداشت را شامل می‌شود.

ملکی‌زاده افزود: در بررسی آسیب‌شناسی جمعیت اقتصاد و معیشت را از عوامل مؤثر عنوان کرده‌اند اما موضوع اصلی نگاه فرهنگی است زیرا برای موفق عمل کردن در این زمینه ابتدا باید ذهن جامعه را آماده کرد.

قاسم برجویی‌فرد، معاون بهداشتی دانشگاه علوم‌پزشکی بوشهر گفت: دومین جشنواره دانش‌آموزی و اولین جشنواره دانشجویی ایران جوان بمان از سال گذشته آغاز شد.

برجویی‌فرد افزود: یکی از معضلات آینده، پیری جمعیت است که باید به آن توجه داشت و در این زمینه آگاه‌سازی و هوشیارسازی مردم و جامعه را انجام داد.

همایش دانشجویی «ایران جوان بمان»

وی اضافه کرد: برای این رویداد دانشجویان بسیاری آثار خود را شامل سخنرانی کوتاه، استندآپ کمدی، پادکست، فیلم کوتاه و با موضوع جوانی جمعیت ارسال کردند که آثار منتخب معرفی شدند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم‌پزشکی بوشهر بیان داشت: هدف از این همایش ایجاد یک برنامه مطالبه‌گری نسبت به قانون جوانی جمعیت است که با مشارکت آموزش و پرورش، علوم پزشکی، دانشگاه‌های استان، مجموعه فرهنگی سپاه، صداوسیما، اداره‌کل فرهنگ و ارشاداسلامی برگزار شد و ۳۰ هزار اثر در زمینه دانش‌آموزی و دانشجویی ارسال شد که اختتامیه آن ۲۲ اسفند‌ماه خواهد بود.

ظرفیت پذیرش ۱۶۰۰ دانشجومعلم در بوشهر

رضا درویشی، سرپرست پردیس‌های دانشگاه فرهنگیان استان بوشهر هم گفت: امروزه جمعیت و نیروی انسانی و جمعیت فعال برای کشور یک اولویت اساسی است که با نگاه منطقه‌ای که ما داشته‌ایم و نوساناتی که در سال‌های اخیر بوده باید حداقل رشد ۲ درصدی داشته باشیم که امیدواریم با برنامه‌ریزی شاهد رشد جمعیت کشور، فرزندآوری و ازدواج که جزء اولویت‌ها است، برسیم.

درویشی افزود: در سال‌هایی هستیم که حداقل رشد جمعیت را سپری می‌کنیم که نسبت به سرشماری سال ۱۳۵۵ تا ۱۳۶۵ که رشد 3.9ه دهم درصدی را داشته‌ایم باید هم اکنون این نرخ رشد جمعیت به بیش از ۲ درصد برسد تا جمعیت در کشور متعادل شود.

وی اضافه کرد: با توجه به اینکه دانشگاه فرهنگیان ظرفیت ۱۶۰۰ دانشجومعلم را در ۲ پردیس دختران بنت‌الهدی صدر و پسران علامه طباطبایی را دارد، با برگزاری کلاس توجیهی وآموزشی می‌تواند برای نسل آینده مفید باشد.

سیده‌فردوس رضوی 

انتهای پیام
مطالب مرتبط
captcha