کد خبر: 4061675
تاریخ انتشار: ۱۳ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۰

برگزاری اختتامیه دومین دوره مسابقات قرآنی «ترنم وحی» در بوشهر

آیین اختتامیه دومین دوره مسابقات قرآنی «ترنم وحی» به همراه تجلیل از برگزیدگان این دوره به همت اداره کل سازمان تبلیغات اسلامی استان بوشهر برگزار شد.

ترنم وحی

به گزارش ایکنا از بوشهر، اختتامیه دومین دوره مسابقات قرآنی «ترنم وحی» استان بوشهر با حضور آیت‌الله صفایی‌بوشهری، نماینده ولی‌فقیه در استان و امام‌جمعه بوشهر، حجت‌الاسلام محمدرضا طاهری، مدیرکل سازمان تبلیغات اسلامی استان بوشهر و محمدرضا اسماعیل‌پور، مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان بوشهر، روز گذشته، ۱۲ خردادماه در سازمان تبلیغات اسلامی استان بوشهر برگزار شد.

آیت‌الله صفایی بوشهری ضمن تبریک دهه کرامت، و تشکر از تمامی دست‌اندرکاران این برنامه، حافظان و شرکت‌کنندگان آن گفت: قرآن فراتر از یک کتاب است. قرآن کتاب خدایی است که نیک می‌داند، این انسان در عرصه معرفتی، رفتاری و اخلاقی چه چیزی نیاز دارد و به کدام طریق باید عمل کند، به کدام سمت باید برود و غیر او هیچکس نمی‌داند.

وی با اشاره به آیه ۸۹ سوره نحل ادامه داد: قرآن تبیان لکل شی است؛ یعنی خداوند همه امور معرفتی و اخلاقی را برای انسان چه در دنیا و چه در آخرت در قرآن فراهم و بیان کرده و انسان بدون قرآن یعنی انسان محروم از خدا و هدایت‌های خداست.

آیت‌الله صفایی در ادامه افزود: در قرن‌های کهن، بسیاری از اندیشمندان بیان کردند که مبانی نظری فلسفی مکفی است اما انسان هرچه رو به جلو حرکت کرد دید عقل میدان درک محدود دارد و فقط مستقلات عقلیه را می‌تواند درک کند؛ تنها خوب و بد را تشخیص می‌دهد و برای زندگی پس از مرگ و حیات ثالثه انسان عقل و علم به هیچ صورت نمی‌تواند گزاره‌ای بیان کند.

نماینده ولی‌فقیه در استان بوشهر اظهار کرد: خدا محوری، خداگرایی و در عرصه هدایت، انس با قرآن نشان از بصیرت، آگاهی و دانش انسان است.

آیت‌الله صفایی بوشهری با اشاره به حدیث نبوی ادامه داد: پیامبر اسلام(ص) می‌فرماید علیکم بالقرآن، یعنی اینقدر مهم است این مورد که در قالب فعل نمی‌شود بیان کرد باید فراتر از فعل برای این لفظ استخدام کرد لفظی که نشان از یک فرمان فوق دستی است لذا می‌فرماید علیکم بالقرآن، فتخدوه امر میکند پیامبر مجدد واجب است آن را بگیرید محکم اماما و قاعدا هم پیشاهنگ شما باشد هم پشت سر شما را هدایت کند.

وی تأکید کرد: گاهی به قرآن نگاه می‌کنیم قرائت می‌کنیم ثواب می‌کنیم؛ اما خیلی فراتر از این است قرآن، قرآن یعنی پنجره ورود انسان به حقایق عالم وجود، یک رموز و افق هایی در قرآن هست که انسان آشنا می‌شود؛ لذا کسانی که فقط اهل قرائت هستند نه فهم نه ایمان نه عمل به قرآن بلکه گاهی خلاف آن عمل می‌کنند قرآن قلب آن ها را احیا می‌کند.

امام‌جمعه بوشهر تصریح کرد: بوشهر تاریخی کهن در حوزه قرآن دارد و در همه عرصه ها اعم از تجوید، کتابت، تفسیر، گسترش فرهنگ قرآنی و دیپلماسی عمومی قرآنی که خیلی مبحث سنگینی هست استان بوشهر فوق العاده مهم است و شما میراث‌داران آن تاریخ بزرگ هستید و به بزرگی آن تاریخ تک تک شما اضافه می‌کنید.

وی گفت: استان بوشهر در عرصه کتابت علمایی چون مرحوم مفتون را دارد، بزرگانی چون علامه محمودی، مرحوم معتقد اهرمی را دارد و در عرصه توسعه‌ی قرائت قرآن در استان مراسم مقابله خوانی را داریم، خدمات قرآنی مانند شیوه‌های قرائت در انواع و سبک های مختلف استان فوق‌العاده بی‌نظیر است، بوشهر با عنایات الهی و به همت شما جامعه قرآنی نخستین پایتخت قرآنی ایران و چارک اولین دهکده قرآنی ایران شد.

در پایان این مراسم همچنین از برگزیدگان مسابقات قرآنی ترنم وحی تجلیل شد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha