کد خبر: 4066307
تاریخ انتشار: ۰۳ تير ۱۴۰۱ - ۱۹:۴۸
آیت‌الله صفایی‌بوشهری بیان کرد:

داشتن عفاف اقتصادی؛ آموزه‌ای اسلامی در زندگی

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر گفت: یکی از گناهان کبیره‌ اقتصادی، رباخواری است و باید در نظام اسلامی با رباخواران شدیدا برخورد بشود.

به گزارش ایکنا از بوشهر، آیت‌الله صفایی‌بوشهری، نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر، در خطبه‌های نمازجمعه این هفته، با بیان این مطلب که تقوا بهترین زاد و توشه برای رستگاری اخروی و برترین راه برای جلب محبت الهی در حیات دنیوی است، اظهار کرد: در خطبه‌ اول، بنابراین گذارده‌ایم که از راه خدا سخن بگوییم، راهی که سرانجامش سعادت، رستگاری، نجات، کمال و مئالش محبوبیت الهی و حُسن آخرت و تنعم به نعمات عالیه‌ی الهی در آخرت است. 

داشتن عفاف اقتصادی؛ آموزه‌ای اسلامی در زندگی 

خطیب جمعه بوشهر ادامه داد: داشتن عفاف اقتصادی یکی از آموزه‌های سبک زندگی اسلامی است. یعنی پرهیز کردن تام و تمام از گناهان اقتصادی. یکی از گناهان کبیره‌ اقتصادی، رباخواری است. ربا عبارت است از زیادت گرفتن از شیئی که به فردی داده می‌شود مثل قرض، پولی به کسی داده می‌شود و از آن فرد زیادت از حد قرض اخذ می‌شود و در این قرض شرط می‌گردد یا کالایی به فردی داده می‌شود به عنوان قرض و همان کالا به اضافه‌ زیادتی شرط می‌شود که به او برگردانده شود به همین خاطر معامله هم در قرض است ربا هم در قرض است و هم در معامله. اساس آن این هست که انسان چیزی را می‌دهد در قرض چه کالا چه نقدینگی و اضافه از آن شرط می‌کند که برگردانده شود و آن کالا مکیل و موزون هست و آن قرض هم پول رایج است. 

وی عنوان کرد: در قرآن کریم آمده است: «يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا لَا تَأْكُلُوا» ای مؤمنان رباخوری نکنید. باز تکرار شده «يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَ ذَرُوا ما بَقِيَ مِنَ الرِّبا إِنْ کُنْتُمْ مُؤْمِنينَ، فَإِنْ لَمْ تَفْعَلُوا فَأْذَنُوا بِحَرْبٍ مِنَ اللَّهِ وَ رَسُولِهِ» می گوید رباخواری نکنید مومنین، ربا را کنار بگذارید اگر رباخواری کنید اهل ایمان نیستید. اگر کسی رباخواری کند خدا با او سر جنگ خواهد داشت و پیامبرش. این قدر ربا مذموم است رباخواری از گناهان کبیره است. 

آیت‌الله صفایی‌بوشهری یادآور شد: ساحت مقدس رسول خدا حضرت سیدالمرسلین(ص) خطاب می‌کند به امیرمومنان حضرت علی(ع) که تمام تاریخ، مسلمین بدانند، می‌فرماید یک درهم رباخواری پلیدتر و شنیع‌تر از هفتاد بار انسان مرتکب زنا شود با محارمش در بیت‌الله‌الحرام. باز می‌فرماید: خداوند لعنت کرده است ربا دهنده، ربا گیرنده، شاهد و کاتب ربا، خدا لعنت کرده است. ساحت مقدس پیامبر گرامی اسلام(ص) در معراج بیان می‌کنند من انسان‌هایی را دیدم که شکم‌های دارند به اندازه‌ی یک خانه، در آن پر از مار است. سوال کردم ای جبرییل اینها چه کسانی هستند گفتند این‌ها رباخواران هستند که پول مردم را چپاول می‌کنند زندگی اقتصادی مردم را به چالش می‌کشند و خانه ها و زندگی‌ها را تباه کردند و این جزای آنهاست. 

وی تصریح کرد: در قیامت رباخواران اینگونه محشور می‌شوند. کسانی که رباخوار هستند در روز قیامت به این شکل محشور می‌شوند مثل انسان‌های دیوانه که هیچ چیزی را دیگر درک نمی‌کند از بس گناه بزرگی مرتکب شده است. ربا اگر در زندگی انسان آمد بسیاری هستن دچار مشکلات اقتصادی می‌شوند مجبور می شوند بروند ربا بگیرند اینها باید بدانند پول ربا برکت ندارد مسئله را حل نمی‌کند بلکه مساله ساز می شود و از آن طرف آن رباخوار با پول ربا زندگی خودش را آتش می‌زند هم دنیا و هم آخرتش را. 

رئیس شورای فرهنگ عمومی استان بوشهر گفت: بنابراین یکی از گناهان کبیره‌ اقتصادی، رباخواری است و باید در نظام اسلامی با این افراد شدیدا برخورد بشود. نباید این‌ها در صحنه‌ اقتصاد جامعه حضور داشته باشند فعال باشند. همچنین نیز یک سئوالی اینجا مطرح می‌شود که گاهی در قرض هایی که از بانک گرفته می شود یا پولی که در بانک گذاشته می شود اضافه بر آن چیزی که گذاشته می شود بانک مقداری پول به انسان می دهد یا وامی که می‌دهد اضافه بر آن می‌گیرد. این سئوالی است که بسیاری مطرح می‌کنند. این که در بانک های اسلامی است به خاطر آن تعهدات و آن نوع قراردادی که وجود داره و باید هم مسئول بانک مطلع از آن باشه و هم آن کسی که وام می‌گیرد آن حضرت امام، مقام معظم رهبری و بسیاری از مراجع اشکال نمی‌دانند چون آن تحت یک عقد قرارداد اسلامی می رود یعنی آن پول اضافه طی یک معامله دیگر اخذ می شود یا داده می شود آن مشکلی ندارد از نظر برخی از مراجع و قانون جمهوری، آن تصحیح شده است اما اینکه شخصی بیاید به یک انسانی که نیاز داره و گرفتار است پولی بدهد بعد از آن دو برابر بگیرد و آن اضافه تحت هیچ عقدی از عقود اسلامی نباشد و ظلم و جور باشد این اشکال دارد شرعاً. 

وی افزود: نکته‌ای که قابل توجه است برای سیستم بانکداری اسلامی باید حتما آن فردی که در بانک هست و آن فردی که پول میگیرد مطلع باشند از آن عقود. این یک نکته و من توصیه می‌کنم به تمام سیستم بانکداری ایران که این همه کارمزد این همه اضافات از مردم گرفتن صحیح نیست هر چند مشکل شرعی نداشته باشه ولی وام دادن‌ها باید در خدمت مردم و تسهیل حوزه‌ی کارآفرینی باشد. به همین جهت هست که این قرض‌هایی که در بانک هست آن وام‌هایی که گرفته می شود طبق ضابطه‌ای که هست تصحیح شده و طبق نظر شورای نگهبان و مراجع و حضرت آقا اشکالی ندارد شرعا و از حالت ربا خارج است ولی آن فردی که می رود وام می‌گیرد و آن فردی که وام می دهد باید آن ضوابطی که موجب این می شود که این وام گرفتن یا قرض الحسنه گذاشتن یا پول در بانک گذاشتن مشکل شرعی پیدا نکند اینها باید مطلع باشند و ملزم به آن باشند. آن وقت دیگر اشکال ندارد. 

خطیب جمعه بوشهر در بخش دوم خطبه‌های نماز آدینه تاکید کرد: اینکه تقوای الهی سفارش می‌کنم زیرا تقوا کلید رستگاری و طریق جلب عنایات ویژه‌ی الهی است. 

وی با اشاره‌ای تحلیلی نسبت به بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار با دست‌اندرکاران کنگره‌ی شهدای عشایر پرداخت و خاطرنشان کرد: امام خامنه‌ای(مدظله‌العالی) فرمودند برنامه‌ دشمن تضعیف ایمان است تضعیف امید مردم به آینده است و القای بن‌بست نظام و کار نابلدی آنان. این اندیشه‌ی دشمن است. ما باید توطئه‌ آن را بشناسیم و این توطئه‌ها کارآمد و کارا بر خود و جامعه نشود و بتوانیم مقاومت و مقابله کنیم. که هر کس مردم را از آینده‌ نظام و ایران ناامید کند برای دشمن کار کرده چه بداند چه نداند. امید مایه‌ حیات، حرکت، جوشش و سمت جلو و پیش رفتن هست، اگر یک جامعه ناامید باشد قطعا دچار ایستایی و سقوط خواهد شد و دشمن به دنبال این القای ناامیدی نسبت به انقلاب است. درس شهدا به ما امید به کمک الهی و همت بلند داشتن در سخت‌ترین شرایط زیستی است. شهدا یک درس بزرگ به همگان دادند که باید در راه خدا در سخت‌ترین شرایط پیشگام بود و با جان از حریم دین و نظام دینی حمایت کرد. 

وی هفته‌ قوه‌ قضاییه را و همچنین یاد و خاطره‌ شهدای این قوه به ویژه شهید والا مقام آیت الله بهشتی را گرامی داشت و گفت: از تلاش‌های بزرگان این عرصه، خدمتگزاران این عرصه و خدمتگزاران صدیق این قوه صمیمانه تشکر و قدردانی می‌کنیم. 

آیت‌الله صفایی‌بوشهری عنوان کرد: نکاتی است که در رابطه با تحول در قوه‌ قضاییه که از قبل سند آن نوشته شده عرض می‌کنم که ضرورت دارد تنظیم سند و تحول کارآمد در این قوه‌ مهم نظام. عدالت محوری، حق گرایی و قانون‌مداری اساس است. برخورد قاطع با مجرمان، متخلفان و متعرضان به حقوق مردم لازم هست. تکریم ارباب رجوع و مردم داری که من صمیمانه تشکر می‌کنم از عرصه‌ی دادگستری که میز خدمت آن در کل استان در روزهای جمعه هست به مساجد تشریف می‌برند و این ارتباط مردمی مایه‌ عزت، اقتدار این قوه و اطمینان خاطر مردم است. حمایت جدی از کارآفرینان و اقشار مستمند و محروم، این نیاز هست که مراعات شود. 

وی در ادامه خواستار شد: از تمام مسئولان عزیز استان تقاضا دارم در عرصه‌ی گرانی‌های کاذب تلاش مضاعف داشته‌ باشند مردم گله‌مند هستند تلاش کنید این گرانی‌ها که برخی طبیعی است ولی بسیاری از این گرانی‌ها کاذب هست بازار ما و محیط اقتصادی ما دچار گرانی کاذب نشود. 

نماینده ولی فقیه در استان بوشهر گفت: نکته‌ی دیگر آب شرب استان است. برخی از روستاها دچار مشکل هستند کما اینکه برخی از شهرها هم چنین است. عنایت داشته باشید آب شرب استان به ویژه در تابستان دچار بحران نشود گرفتاری ایجاد نکند و این را انشاالله در یک برنامه‌ریزی مدون، این بحران تاریخی استان که حوزه‌ی آب هست انشاالله ریشه‌ای حل شود. 

وی با گرامی داشتن هفته‌ تبلیغات اسلامی، ابراز کرد: صمیمانه تشکر می‌کنیم از سازمان تبلیغات در کل فضای جغرافیای ملی و تلاش این عزیزان در استان بوشهر. الحمدلله با برنامه ریزی‌ها و تنظیم سندها، حضور جدی در روستاها و شهرها و توطئه‌های فرهنگی را شناختن و مقابله کردن، الحمدالله برای استان بوشهر یک صیانت اقتصادی در عرصه‌های مختلف ایجاد کردند و به سمت آن اوج آرمانی و ارزشی تلاش می‌کنند و متاسفانه با دست خالی با کمبود اعتباراتی که این سازمان دارد. صمیمانه تشکر می کنیم از این عزیزان با این کارهای جهادی و دانشی و از مسئولین تقاضا دارم در رابطه با تخصیص اعتبارات فرهنگی، یک نگاه ویژه‌ای داشته باشند. 

امام جمعه بوشهر تاکید کرد: همچنین از عزیزانی که در عرصه‌ مبارزه با مواد مخدر تلاش می‌کنند و کشفیات بسیار خوبی داشتند تشکر و قدردانی می‌کنیم. 

وی گفت: در رابطه با روز اصناف هم همچنین قدردانی می کنیم و خدماتی که به مردم و مستمندان عنایت دارند. 

استاد حوزه و دانشگاه اظهار کرد: هشتم تیر ماه روز مبارزه با سلاح های شیمیایی و میکروبی است. جهان استکبار به دنبال طرح بسیار جنایتکارانه‌ای است و آن تهاجم پنهان با ابزار شیمیایی و میکروبی به جهان است. شناخت توطئه‌ی آن‌ها، آمادگی های لازم و طراحی‌های دانش بنیان و جهادی برای مقابله برای همه‌ی کشورها لازم است به ویژه کشور ما. جهان استکبار به دنبال سلطه و چپاول است به هر قیمت از جمله این امور. به همین خاطر مسئولان محترم عنایت ویژه‌ای در این عرصه داشته باشند. 

وی بیان کرد: شهادت امام جواد‌‌الائمه(ع) را به همگان تسلیت عرض می‌کنم و از همه‌ی هیئات مذهبی و حوزه‌های فرهنگ دینی تقاضا دارم ارزش و جایگاه این امام عزیز را که خودِ ذات وجودش و امامتش در سنین کودکی و تاثیرش در تاریخ ادیان الهی که بعد از حضرت عیسی و یحیی کم سن‌ترین رهبر دینی است انشاالله برای جامعه بیان کنند که مردم بدانند که عنایات خدا و رهبر دینی دارای چه نقش و ارزشی است. 

کیوان عمادی 

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :