کد خبر: 4007139
تاریخ انتشار: ۳۰ مهر ۱۴۰۰ - ۱۷:۲۱
امام جمعه دیر:

جامعه اسلامی باید از سیره پیامبر تبعیت کند

امام جمعه دیر در خطبه‌های نماز جمعه گفت: خدا در قرآن پیامبر (ص) را به عنوان الگو معرفی کرده است و جامعه اسلامی باید از سیره نبوی تبعیت کند.

جامعه اسلامی باید از سیره پیامبر تبعیت کندبه گزارش ایکنا از بوشهر، حجت‌الاسلام سیدعلی حسینی، امام جمعه دیر ظهر امروز در خطبه‌های نماز جمعه این هفته ۳۰ مهرماه شهر دیر با تبریک میلاد پیامبر اکرم (ص) و امام جعفرصادق (ع) گفت: خداوند در قرآن از حضرت محمد (ص) را به عنوان الگو معرفی کرده تا در همه جوانب زندگی از شخصیت ایشان تبعیت کنیم.
امام جمعه دیر افزود: جامعه اسلامی ما وقتی به معنای واقعی کلمه جامعه اسلامی کامل است که خود را با رفتار پیامبر منطبق کند.
وی با نقل حدیثی از پیامبر اسلام (ص) یادآور شد: خوش اخلاق‌ترین، بردبارترین و صبورترین افراد و کسانی که به خویشان و برادران دینی خود بیشترین نیکی و محبت را کرده و خشم خود را کنترل کنند و گذشت داشته باشند و در برخورد با دیگران انصاف دارند به پیامبر شبیه‌تر هستند.
حسینی تاکید کرد: پیامبر اکرم (ص) آمر به معروف و ناهی از منکر بود، بنابراین وظیفه امروز ما ایستادگی در مقابل ناهنجاری‌ها و مفاسد و پررنگ کردن ارزش‌ها در جامعه است.
وی گفت: امام صادق (ع) علاوه بر تداوم نهضت علمی پدر بزرگوارشان، صدها شاگرد تربیت کردند و از مبارزه با طاغوت‌ها هم غافل نبود.
خطیب جمعه دیر اضافه کرد: در اعتماد به افراد نباید تنها به نماز خواندن آنها اکتفا کنیم، بلکه باید اخلاق، صداقت، امانتداری و وفای به عهد و پیمان را ملاک دینداری قرار دهیم.
وی تأکید کرد: اگر می‌خواهید مسئولیتی به کسی واگذار کنید صرف نماز و سجده طولانی ملاک نباشد.
حسینی با اشاره به دغدغه‌های مردم در خصوص بکارگیری نیروهای بومی کارآمد استان در تأسیسات نفت و گاز، خاطرنشان کرد: یکی از خواسته‌های مردم ما در سفر اخیر رئیس جمهور به استان، استفاده از ظرفیت نیروهای بومی بود.
وی تاکید کرد: برخی چیزها نیازها به بودجه دارد اما به کارگیری نیروی بومی که نیاز به اعتبار ندارد؛ ما نیروهای توانمند بومی بسیاری داریم که می‌شود در رابطه با مدیرعاملی پالایشگاه‌ها و منطقه ویژه از آنها بهره برد؛ امیدواریم این دغدغه‌ها توجه شود که در آینده مشکلی پیش نیاید.
امام جمعه دیر با اشاره به سالروز اعتراض حضرت امام (ره) به لایحه ننگین کاپیتولاسیون، ابراز کرد: سخن صریح امام در چهارم آبان سال ۴۳ که آمریکا را ام الفساد می‌دانست، نشان می‌دهد مبارزه با آمریکا از قبل از انقلاب بوده است. معنای شعار نه شرقی نه غربی معنایش عدم ارتباط با دیگر کشورها نیست بلکه موضوع عدم وابستگی و سلطه‌پذیری است.
حسینی با محکوم کردن به شهادت رساندن شیعیان افغانستان به دست داعش، گفت: آمریکایی‌ها به دنبال ایجاد بی ثباتی و راه اندازی جنگ شیعه و سنی در افغانستان هستند و از این رهگذر پای کشورهای همسایه را به وسط بکشند که با بیداری و هوشیاری مردم این کشور این توطئه‌ها خنثی می‌شود.
وی با اشاره به روز آمار و برنامه‌ریزی، بیان کرد: آمار و اطلاعات نقش مهمی در برنامه‌ریزی‌ها، سیاست‌گذاری‌ها و تعیین خط‌مشی کشور دارد که باید به صورت صحیح در اختیار مسئولان قرار گیرد.
امام جمعه دیر با اشاره به بازگشایی تدریجی مدارس در آبان ماه، خواستار همکاری تنگاتنگ خانواده‌ها با معلمان و مدیران مدارس شد.

انتهای پیام
مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha